logo ilanları

logo tasarımı

Logo nedir? Lafız demeı olarak töz mukabillığı dilimizde amblem olan, bir davranışin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, demeını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak davranışletmenin veya organizasyonun dikme olarak yaptığı davranışi sembolize edebileceği gibi, markanın kendi demeı ile de sembolleştirilebilir, hatta temelı çalışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı derunerik ve anlamlara malik mümkün.

Sorusu sorulduğunda sözcük demeının dışında, biraşkın logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı meydana getirecek olan insan veya kuruma neyin ve nite aktarıldığı az çok önemlidir. öbür taraftan logo tasarım çalışmasını meydana getirecek insan veya kurumun sizi nite anladığı ve logo çalışmanızı nite değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çalışma sizin, davranışletmenizin ve bundan ahir çalışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çalışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değdavranıştirilmiş ve düzenlenmiş hali veya bellik derunin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çalışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype ansızın çok iş kayranı ile faaliyette mevcut şirketler derunin elan çok yeğleme edilebilir. Bir bir sektörde faaliyet gösteren davranışletmelerin çoğunlukla logoları dalü simgeleme eder. Fakat ansızın ziyade dal ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda temsil etmek imkansızdır.

Logo ne davranışe yarar?
İşletmeler derunin logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her nite markası olmayan bir pres olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz ahit aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile birlikte gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, tamam aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Ezelî halini düşünmeye çalışın. Markaların logoları olmadan hakikaten bellik olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple davranışletmenize kurumsal bir tasavvur hazırlayarak yolunuza salim adımlarla devam edebilmek hesabına “logo tasarım” çalışması ile saksılayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon gibi bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) tabir eder. Ticari markaların, kurumların ve hatta kâh kişilerin bir surette teşhisnmasını sağlayan davranışaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayrım edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan renk, font, şekil ve görsellerdir.

Sade, amelî anlaşılır, sınırırlanması amelî, olası başüstüneğunca az nüshada renkten oluşdünyalıkıdır. Her çdenktaş baskı ve endam tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok bayağı ölçülerde ilimlar kaybolmamalı, çok balaban ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Gayrı firma ya da ürünlere ilgilendiren logolar ile karışıklığa menşe vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya balaban zarar verir.

Logo layihamcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e gereğince logoyu üreten layihamcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapılışun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin içeriğine orantılı olmalıdır. Hatta kurumun kendisini nite teşhismladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin canipısilsile lüzumlu rengi lüzumlu şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü ahit üstelik akılda kalıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgilendiren ürün ya da firma derunin logo tasarlanacağı ahit o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri üzerine bilgelik sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı ahit simgenin taşıyacağı deme hizmetında bu bilgelik çok önemlidir.

logo tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir